Pánové a dámy, chlapci i děvčata přistupte blíže
a ponořte se v tajemství nabízená tímto blogem!

A jak jste si jistě všimli jsem zároveň i morčecím nadšencem. Takže pokud vás zajímá i tahle část, navštivte internetové stránky naší chovatelské stanice CHS Roztomilče!

Japonský útok na Pearl Harbor - referát

18. ledna 2010 v 17:36 | Calwen |  Moje tvorba
Velitel Spojeného loďstva admirál Isoroku Jamamoto začal na konci 30. let plánovat útok na americkou námořní a leteckou základnu na Havajských ostrovech, Pearl Harbor. Japonci se chtěli pustit do války se zemí, která měla největší průmyslový potenciál v tehdejší době. Vítězství mělo být dosaženo díky silnému počátečnímu úderu a momentu překvapení. Přístav Pearl Harbor byl mělký, a tak se tam nemohly bez nutných úprav vypouštět torpéda, aby to mělo nějaký účinek na americké lodě v přístavu. Japonsko se pustilo do problému a brzy našlo řešení. Inspirovali našli u Britů, kteří v roce 1940 zaútočili na italskou námořní základnu v Tarentu a použili zde speciálně upravená torpéda. Šlo o jednoduchou úpravu, kdy se na konec torpéda připevnilo obyčejné dřevo, které torpédo nadnášelo.
Společně s úderem na Pearl Harbor měly probíhat i další operace: vylodění na Filipínách, útok na Thajsko a Malajsii a další akce.

7. 12. 1941

Bylo časné nedělní ráno, a tak posádky amerických plavidel nebyly na palubách svých lodí. Jeden americký vojín zpozoroval na obrazovce svého radaru velký počet letadel směřujících na Havaj. To ho neznepokojovalo, protože ten den měla přiletět skupina amerických bombardérů. Pak se ale před 8. hodinou objevil nad přístavem roj 200 japonských bombardérů a stíhaček. Jen velmi malému počtu amerických letadel se podařilo vzlétnout včas. USA ztratily 2x více letadel a 35x více životů než Japonci. Překvapivý útok se podařil, přesto jeden z důležitých cílů, sklady paliva na ostrově Oaha, útok přečkal.
Zajímavé je, že americká veřejnost se dozvěděla, že byla potopena jen jedna válečná loď a další se převrátila. (10 + 8 zničených) Pearl Harbor přesvědčil dosud váhající americké veřejné mínění, že je nutné, aby jejich země opustila neutrální pozici.

Ve Washingtonu už několik měsíců věděli, že Japonci s velkou pravděpodobností zaútočí, ale netušili kdy a kde. Po červenci byly navíc v amerických bankách zmraženy japonské vklady. V srpnu 1941 se Roosevelt dohodl s Winstonem Churchillem na principech tzv. Atlantické charty - programu válečných cílů, mezi něž patřilo například sebeurčení národů.
Když byly Spojené státy napadeny bez oficiálního vyhlášení války, mohl Roosevelt prohlásit 7. 12. za den národní hanby. 8.12. hlasovala Kongres pro vyhlášení války Japonsku. Za 3 dny vyhlásili válku USA Německo a Itálie. Americká tichomořská válka začala na Filipínách poté, co v lednu 1942 obsadili japonské jednotky hlavní město Manilu.
Nakonec ale Američané zvítězili 7.6. v námořní a letecké bitvě u Midway. V lednu 1943 se americké jednotky vylodili na Nové Guineji a v srpnu se na Šalamounových ostrovech "pomstili" Japoncům za Pearl Harbor, když sestřelili letadlo, ve kterém letěl admirál Jamamoto. Rok 1944 byl ve znamení neustálého postupu Američanů v Tichomoří. Definitivní převahu získali vítěznou bitvou u Filipín v červnu 1944. Klíčovým okamžikem se stalo obsazení Jap. ostova Iwodžima, odkud mohly vzlétat letadla na Japonsko.
 


Anketa

Děláte si dobrovolně referáty?

Ano
Jak z čeho
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
TOPlist