Pánové a dámy, chlapci i děvčata přistupte blíže
a ponořte se v tajemství nabízená tímto blogem!

A jak jste si jistě všimli jsem zároveň i morčecím nadšencem. Takže pokud vás zajímá i tahle část, navštivte internetové stránky naší chovatelské stanice CHS Roztomilče!

Oni byli včera, my jsme dnes

12. listopadu 2009 v 20:21 | Calwen |  Moje tvorba
(Můj článek do školního časopisu)
Aneb zamyšlení nad morálkou studentů
Než nás ovšem začnu obhajovat a vychvalovat, je třeba si říct, co vlastně to ošklivé slovo morálka znamená. Když zabrousím na naši oblíbenou a učiteli nenáviděnou wikipedii, dozvím se, že to znamená "celkovou představu správného jednání ve společnosti" a že ji nelze soudně vymáhat.
Velmi poučné, v podstatě si pod tím můžete představit cokoliv. Dejme tomu, že morálka je tedy celkové chování lidí. A slovo správné můžeme vysvětlit jako vše, co dělají lidé, které většina považuje za slušné a rozumné. To mě nutí k zamyšlení. Často přeci slýcháme, že se studenti chovají příšerně. U věty "ta dnešní mládež je úplně hrozná" se nás zmocňují představy nejhorších způsobů smrti jaké známe a dává nám velkou práci udržet se a neudělat něco "nemorálního".
Ale abych se vrátila zpět k tématu, a tedy obhajoby mé generace, přizvala jsem si na pomoc pár lidí, kteří toho ví více o dobách minulých. Na otázku, co vlastně bylo jinak, jsem získala mnohem méně odpovědí než by kdo očekával. Nejčastější odpověď zahrnovala červené nebo modré trenýrky a bílé tílko jako cvičební úbor. Na tom nevidím nic tak špatného, dnešní móda se dopouští i mnohem větších výstřelků.
K dalšímu bodu patří dnešní čtení z obrazovek místo ze zašlých papírových knížek. Podle mého jsou ta písmenka úplně stejná ať je čtete z nástěnných maleb nebo třeba z toaletního papíru, ale budiž, více si kazíme oči.
V otázce oslovení jsme se shodli, že heslo dnešní doby zní "čas jsou peníze", takže ono "soudružko učitelko" je přeci jen méně efektivní než trojslabičné a tudíž čas šetřící "pančelko".
To vše by nebylo až tak dech beroucí, ale jeden názor mě velmi zaujal. "Jediný rozdíl je ten, že teď nosí všichni sluchátka". Rozhlédněte se až příště nastoupíte do autobusu a všimněte si, kolik lidí je má na sobě. Čím je to způsobeno? Cožpak je dnešní generace natolik hudebně založená? To bych ani neřekla. Na druhou stranu se odvažuji tvrdit, že je nenosí jen proto, aby ukázali, že na to takzvaně mají. Dokonce jsem už párkrát zaslechla názor, že je to ignorace, prostředek k tomu, aby nemuseli pouštět důchodce na sedadlo nebo reagovat na poznámky o nevhodném chování, kterým může být pro některé i batoh na zádech v přeplněném autobuse. Já osobně si myslím, že to je prosté krácení dlouhé chvíle. Přeci jen je mnohem příjemnější poslouchat svou oblíbenou písničku než opilého sedícího, který nutí ostatním svůj názor na komunismus a vytahuje se svými hrdinskými činy z války, nebo třeba sousedky vyprávějící o tom, jak jejich miminko zase poblinkalo gauč. Ale věřím, že to rozhodně není tak pobuřující, aby zrovna tohle byl důvod pro označení nálepkou špatná morálka.
A to, že je obhajoba naší generace? Ve své podstatě ano. Nikdo netvrdí, že jsme lepší, protože nejsme. A ti, co tvrdí, že jsme horší? Dnešní studenti jsou přece stejně líní jako ti včerejší, umí se stejně nadchnout pro své koníčky jako oni a dokonce i zlobí stejně efektivně. Ty příliš přechytračené nikdo nemá rád úplně stejně jako kdysi a hajzlíky taky ne. Chováme se přesně tak, jak se od nás očekává - občas chodíme za školu, máme taháky a jakmile zazvoní utíkáme od školy nejdál, co se dá. Sice místo kouření na záchodech chodíme k Jordánu a místo pokládání špendlíků na učitelské židle je vrážíme do zámků sborovny a kanceláře, ale jinak jsme to pořád my, vaši milovaní studenti!
 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 12. listopadu 2009 v 20:42 | Reagovat

To je dobrý :-)

2 Calwen Calwen | 12. listopadu 2009 v 21:14 | Reagovat

Dík :) si kup Čenicha

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
TOPlist