Pánové a dámy, chlapci i děvčata přistupte blíže
a ponořte se v tajemství nabízená tímto blogem!

A jak jste si jistě všimli jsem zároveň i morčecím nadšencem. Takže pokud vás zajímá i tahle část, navštivte internetové stránky naší chovatelské stanice CHS Roztomilče!

Referát - Gamblerství

17. května 2008 v 13:11 | GGB.Calwen |  Moje tvorba
Patologické hráčství - Gamblerství
se definuje jako porucha, spočívající ve velmi často opakovaném hráčství, které zatlačí do pozadí problematiku sociální, materiální, rodinnou i pracovní.
Patologické hráčství by se mělo rozlišovat od hráčství a sázkařství. Lidé provozující hráčství nebo sázkařství to dělají jen pro vzrušení nebo jako pokus získat peníze ale v krizové situaci jsou schopni přestat.
Výraz "to gamble" znamená podstoupit určité riziko ve snaze něčeho dosáhnout. Pravděpodobnost neúspěchu je přitom vždy mnohokráte vyšší než naděje na úspěch či výhru.
Doklady o hazardních hrách jsou velmi starého data. Např. ve Staré Číně vznikly karetní hry už ve 12. stol.
V pátek roku 1957 se v Los Angeles v Kalifornii uskutečnilo první setkání Anonymních gamblerů. Organizaci Anonymních gamblerů (Gambler Anonymus) založili dva muži, kteří se vyléčili z patologického hráčství. Od té doby jsou tyto skupiny po celém světě. V Praze vznikla historicky první skupina gamblerů 10.10.1994 a založil ji Mudr. Karel Nešpor v Bohnické psychiatrické léčebně na základě zkušeností z Ameriky.
Hazardní hry
Hazardních her je velké množství a různě se dělí. U nás se objevují ve formě loterií, sázení při dostizích a nejnebezpečnějších - automatech. Ty se dělí na zábavní - neposkytují výhru, jenom zábavu podobnou počítačovým hrám. Již zde však mohou být kořeny problému zvaného hráčský návyk. Druhou a nejrozšířenější skupinou jsou automaty výherní, které za vložené peníze nabízejí mnohonásobně vyšší výhru, což je jasná hazardní hra.
Klasikou hazardních her v Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsou karetní hry. Nebezpečí je v kombinaci s alkoholem, kde může vzniknout závislost na obojím. Prohry pak vedou ke zvýšenému pití.
Náš výčet nemůže být nikdy úplný, protože hazardní hra může být jakákoli hra, hraje-li se o peníze.
Ohrožené skupiny
Teoreticky jsou ohroženy všechny skupiny lidí. Ačkoli jsou převážně závislí muži, přibývá v poslední době i žen. Nebezpečí také hrozí v povoláních, kde se pohybují vyšší finanční částky a tam, kde jedinec přichází do styku se hrou (barmani, číšníci) Patologická závislost však vzniká i u lidí, kteří nikdy v rizikové skupině nepracovali a k automatu se dostali jen náhodou.
Patologickému hráčství propadají také děti s poruchami pozornosti, které ve škole nevydrží sedět v lavici, ale u hracích automatů jsou schopné trávit dlouhé hodiny. Zvykají si na herny, hazardní hráče vidí jako své vzory a začínají se vzdalovat reálnému světu.
Ohroženi jsou i nezaměstnaní, kteří řeší automatem nudu a snaží se vyhrát finanční prostředky, kterých se jim nedostává. Častěji však naopak bývá nezaměstnanost důsledkem gamblerství nikoli jeho příčinou. Ohroženi jsou i lidé ve vypjatých životních situacích, ti, kdo mají problémy s alkoholem, ale také ti, co přeceňují význam peněz a snaží se je takto získat.
Typy hráčů:
1. Člověk, který propadá opakovanému hráčství, pro získání finančních prostředků je schopen nezákonné činnosti. Je to sociálně narušený jedinec.
2. Člověk má potřebu utíkat od reality ke hře, nedokáže se k problému přiznat a uchyluje se ke lžím. Předpokládá, že odpovědnost za jeho prohry převezme někdo jiný.
3. Člověk je neschopný kontrolovat hru, považuje hru za svoji potřebu, nepřipouští si žádné sociální a společenské problémy
Fáze nemoci
1. Hazardní hra se podobá závislosti na alkoholu nebo drogách. Proto také mluvíme o nemoci, která začíná stadiem výher. Hra zpočátku hráči nijak nevadí a on sní o "velké výhře". Tragedií, která tuto fázi urychlí, je skutečně velká výhra. Hráč si ji chce zopakovat, hraje častěji, zvyšuje částky. Děti a mládež přestávají chodit do školy a veškerý čas jim zaplňuje hra. Hráč přestává hrát v kolektivu, hraje osaměle. Ospravedlňuje se sám před sebou, že nevadí, když dnes prohrává, protože "minule" vyhrál velké peníze.
2. Pak nemoc přechází do stadia prohrávání. To už jde většinou o patologické hráčství. Hráč hraje víc a víc, stále prohrává, ale nemůže se ovládnout. Děti si půjčují peníze od spolužáků a kamarádů. Odkládají veškeré povinnosti a jenom hrají. Začínají hraní skrývat před rodinou a blízkými. Jsou podrážděné, neklidné a uzavřené. Totálně nejsou schopné splácet dluhy, ale hrají dál. Peníze si opatřují krádežemi doma i u známých.
3. Následuje stadium zoufalství. Dítě je odhaleno, jeho pověst poškozena, je trestáno a zůstává se svoji hráčskou vášní osamoceno. Má velké problémy ve škole, ale nemůže si pomoci a stále hraje. Dospělým hráčům se rozpadá rodina. Hráči se litují, problémy řeší alkoholem nebo drogou, ale stále hrají.
4. Pak přichází panika - hráč se může dopustit i závažných trestných činů, jen aby získal peníze na hru. Časté jsou pokusy o sebevraždu. Většina patologických hráčů končí úplným zhroucením.
Podle odborníků trvá toto vše jeden až tři roky. U dětí a mládeže však daleko rychleji, čas se počítá na měsíce. Proto je právě pro děti a mládež patologické hráčství tak nebezpečné.
Nezanedbatelné není ani fakt, že patologické hráčství klade zvýšené nároky na tělesné a psychické pochody. Stres působí na srdce, zvyšuje se krevní tlak, rostě nebezpečí vředových chorob. Dlouhodobé stání u automatů působí rovněž negativně na páteř.
Prevence - obezřetnost jednotlivce, poučení od rodiny, školy nebo zaměstnavatelů, nepropagovat hrací automaty, zakázat přístup k hracím automatům nezletilým.
 


Anketa

Děláte si dobrovolně referáty?

Ano
Jak z čeho
Ne

Komentáře

1 Anička:) Anička:) | 28. května 2008 v 21:11 | Reagovat

ahoj, moc díky za ten referát, zachránilo mi to kůži, díky....:) :)

2 pauky pauky | 10. června 2008 v 19:39 | Reagovat

mě to taky zachránilo, díky x)

3 zetor zetor | 2. listopadu 2008 v 17:14 | Reagovat

děkuji za podklad moc mi to pomohlo , ted ho musim jen zkratit a naucit se na zpamet

4 Mishélie Mishélie | 13. ledna 2009 v 18:28 | Reagovat

Jn... přesně tk...tki mě to na poslední chvíli zachránělo... Dííííky mooooc... teď to jenom hodit na papír, vytisknout a daat učitelce...=o)

5 tereza tereza | 3. prosince 2010 v 16:51 | Reagovat

diky za referat

6 Fanda Fanda | E-mail | 9. února 2015 v 19:57 | Reagovat

diki moc té dobré duši která to sem dala, na poslední cvhíli  mě to zachránilo před sežráním za živa.

7 Banian Banian | 3. října 2017 v 10:38 | Reagovat

Pokud jste i vy propadli hraní online automatů, bude se vám líbit TopGun automat:

https://www.topgunautomat.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
TOPlist